Contact Us
Info
 

Niezawodność


          Niezawodność funkcjonowania broni myśliwskiej
Współczesna broń myśliwska charakteryzuje się sprawnym działaniem mimo dużych obciążeń udarowych, na które jest narażona podczas wielokrotnych strzałów. Na niezawodność funkcjonowania broni składają się następujące czynniki:
      1) żywność, dotycząca zdolności przeciwstawiania się zużyciu podstawowych zespołów;
     2) bezpieczeństwo eksploatacyjne broni, wynikające z wytrzymałości i prawidłowego działania części składowych;
     3) sprawność zespołów, mechanizmów i poszczególnych elementów;
     4) odporność na niekorzystne oddziaływanie warunków zewnętrznych.
          Żywotność techniczną broni myśliwskiej charakteryzuje okres, podczas którego zachowane są właściwości balistyczne i rozrzut pocisków w granicach określonych przez producenta. Zależy ona najczęściej od liczby pocisków wystrzelonych do chwili zużycia lufy w stopniu uniemożliwiającym dalsze użytkowanie całej broni.
          Okres całkowitego czasu pracy lufy, przez który umożliwia ona celne strzelenie, mierzy się w sekundach i jest w rzeczywistości iloczynem czasu trwania strzału oraz liczby wystrzelonych pocisków, np.:


0,0025 [s] x 12000 [strzałów] = 30 sekund.


          W okresie tym przewód lufy niszczy się wskutek oddziaływania erozyjnego bardzo szybko przepływających gorących gazów i palących się cząsteczek prochu, a także ścierania gwintów przez wypychane pociski. Uszkodzenia ścianek występują najpierw na początkowym odcinku części gwintowanej przewodu. Ślady wypalenia lufy grupują się coraz gęściej, a po znacznej liczbie strzałów powodują zmniejszenie wysokości występów i nawet całkowity zanik pól gwintu.
          Lufa brom myśliwskiej traci żywotność techniczną zwykle z powodu rozkalibrowania. tzn. powiększenia się średnicy pól przewodu ponad dopuszczalny wymiar. Istotnym dowodem niezdatności lufy jest znaczny spadek prędkości wylotowej pocisków oraz kilkakrotny wzrost rozrzutu trafień.
          Kolejnym czynnikiem niezawodności jest bezpieczeństwo eksploatacyjne broni. Na tę właściwość broni myśliwskiej, istotną dla ochrony strzelca przed przypadkowym zranieniem, składają się:
     - prawidłowa konstrukcja;
     - odpowiednia wytrzymałość podstawowych części;
     - bezpieczniki uniemożliwiające strzał przedwczesny lub nie zamierzony.
Względy bezpieczeństwa eksploatacyjnego powodują, że każda broń nowa lub po naprawie podstawowych zespołów, poddana jest urzędowej kontroli i ostrzelaniu amunicją badawczą (wzorcową) z mocniejszymi ładunkami prochu.
 

 

  • NIEZAWODNOŚĆ FUNKCJONOWANIA BRONI MYŚLIWSKIEJ